Góra Parkowa (Kudowa-Zdrój) [historia i autorzy]

Góra Parkowa ( 477 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.

Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, około 0,6 km na północny-wschód od centrum miejscowości Kudowa-Zdrój, po północno-wschodniej stronie od Parku Zdrojowego.

Spis treści

Fizjografia

Parkowa Góra stanowi rozciągnięte wzniesienie w kształcie małego grzbietu górskiego, o stromych południowych zboczach, górujące nad Kudową-Zdrój. Wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców. Wierzchołek i zbocza porośnięte częściowo dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką drzew liściastych. Południowo-zachodnie oraz południowe zbocza wzniesienia dość stromo opadają w kierunku Kudowskiego Potoku, nad którym położona jest Kudowa Zdrój. Południowe zbocze wzniesienia stanowi przedłużenie Parku Zdrojowego osłaniające park i kurort od północy wzdłuż ulicy Moniuszki, na którym w XVIII wieku, wytyczono pierwsze alejki spacerowe. Północne zbocze wzniesienia w niższych partiach zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Na południowym zboczu góry na wysokości 440 m n.p.m. umiejscowiona jest drewniana altana widokowa zwana Altaną Miłości. W latach 70. XX wieku na szczycie wzniesienia wybudowano stację przekaźnikową wraz z masztem telewizyjnym. Położenie góry, nad miastem, oraz kształt góry, maszt przekaźnika i wyraźnie wyniesiona część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie. U południowego podnóża położone są obiekty sanatoryjnie i zabudowania miejskie.

Od południowego-zachodu wzniesienie graniczy z Obniżeniem Kudowy.

Inne

  • Na zachodniej część grzbietu Góry Parkowej nazywanym Wzgórze Kapliczne usytuowany jest Kościół ewangelicki pw. Chrystusa Pana, który, wzniesiony w 1798 r. w stylu późnobarokowym przez członków gminy braci czeskich. Przy kościele na starym cmentarzu okazały klasycystyczny grobowiec hr. F.W. von Götzena.
  • Nazwa zachodniej części góry Wzgórze Kapliczne pochodzi od kościoła usytuowanego na południowym zboczu wzniesienia.
  • Wschodnia część grzbietu ze względu na urwisty charakter południowego zbocza na nosi nazwę Urwisko Beaty.

Turystyka

  • Przez szczyt góry prowadzi szlak turystyczny:

Pasterka – Błędne Skały – Czermna – Góra Parkowa - Kudowa-Zdrój – Krucza Kopa – Darnków – Rozdroże pod Lelkową

  • Góra Parkowa stanowi punkt widokowy z panoramą Kudowy i okolic.

Bibliografia

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu