Fregaty rakietowe typu 125 [historia i autorzy]

Fregaty rakietowe typu 125 – typ niemieckich fregat rakietowych których budowa została zatwierdzona w 2007. Pierwsza jednostka ma wejść do służby w 2016.

Historia

20 czerwca 2007 Bundestag zatwierdził projekt budowy 4 fregat rakietowych typu 125 dla Niemieckiej Marynarki Wojennej. Łączny koszt budowy okrętów ma wynieść 2,6 mld euro. Nowe okręty mają zastąpić w służbie fregaty typu 122. W porównaniu do okrętów które mają być zastępowane, do zadań nowych jednostek dodano współpracę z siłami specjalnymi i możliwość atakowania celów lądowych. Z myślą o udziale w misjach pokojowych okręty mają być wyposażone w broń obezwładniającą i nie powodującą śmierci atakowanych. Na okrętach dzięki wydłużeniu okresów między remontami misje mogą być przedłużane do 2 lat. Dzięki automatyzacji urządzeń okrętowych możliwa była redukcja załogi do około 100 osób. Zdobyte dzięki temu miejsce może być wykorzystane dla sił specjalnych lub dla członków załogi zapasowej.

Urządzenia radarowe i komunikacyjne mają być umieszczone w dwóch masztach w kształcie piramid. Maszty jak i konstrukcja kadłuba opracowano z uwzględnieniem technologii stealth dzięki czemu okręt jest trudny do wykrycia za pomocą urządzeń radiolokacyjnych i czujników działających w podczerwieni.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu