Flower (singel Soundgarden) [historia i autorzy]

Flower - utwór amerykańskiej grupy rockowej Soundgarden. Utwór został wydany w 1989 roku, jako singel promujący debiutancki album długogrający "Ultramega OK", wydanego w roku 1988. Utwór znalazł się na pierwszej pozycji na płycie, trwa 3 minuty i 25 sekund. Autorem tekstu jest wokalista grupy Chris Cornell, muzykę skomponował gitarzysta Kim Thayil. Flowerjest drugim singlem w dorobku grupy. Pierwszym był "Hunted Down", wydany dwa lata wcześniej, promował on EP Screaming Life. Utwór znalazł się na kompilacyjnym albumie grupy "A-Sides" wydanym w roku 1997. W 2010 zapowiedziano, że alternatywna wersja utworu, nagrana podczas "BBC Sessions" pojawi się na kompilacyjnym box-secie Telephantasm w 2010 roku.

Spis treści

Kompozycja i tekst

Intro do utworu powstało poprzez poprzeczne dmuchanie na struny gitary Kima Thayila. O tekście Cornell powiedział: "to o dziewczynie ... która staje się kobietą i inwestuje przede wszystkim w marność, szybko się spala".

Wydanie i obiór

Flower został wydany jako singel w 1989 roku z dwoma utworami na stronie B singla: Toy Box i Head Injury" który można znaleźć na albumie "Ultramega OK". "Toy Box" został nagrany podczas sesji do pierwszego albumu EP, "Screaming Life". "Flower" był jedynym singlem z "Ultramega OK". Zdjęcie z okładki, zostało wykonane przez Charlesa Petersona.

Teledysk

Teledysk do "Flower" został wyreżyserowany przez Marka Miremonta. Czarno-białe wideo ukazuje zespół występujący na scenie, a następnie spacerujący po mieście. Wideo zostało wydane pod koniec 1988 roku i było pierwszym w historii teledyskiem Soundgaden. Teledysk był często emitowany w MTV, w programie "120 minut" i pozwolił zwrócić większą uwagę na scenę Seattle i nut grunge.

Lista utworów

Nr. Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. "Flower" Chris Cornell Kim Thayil 3:25
2. "Head Injury" Chris Cornell Chris Cornell 2:22
3. "Toy Box" Chris Cornell Chris Cornell 5:39

Twórcy

  • Chris Cornell - wokal
  • Kim Thayil - gitara
  • Hiro Yamamoto - bas
  • Matt Cameron - perkusja

Wyróżnienia

Publikacja Kraj Kategoria Rok Pozycja
Spex Niemcy "Singles of the Year" 1989 31

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu