Fedora (kapelusz) [historia i autorzy]

Fedora – rodzaj kapelusza z rondem, zwykle filcowego, z wklęsłą fałdą wzdłuż główki, powstały w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Nazwa pochodzi od imienia głównej bohaterki sztuki francuskiego dramaturga Victoriena Sardou z 1882 pt. Fédora, księżniczki Fedory Romazowej, która nosi podobne nakrycie głowy.

Brązowy kapelusz tego typu pojawiał się na głowie Indiany Jonesa w filmach z jego udziałem. Czerwoną fedorę i trencz nosi również Carmen Sandiego – postać z gier komputerowych. W Powrocie do przyszłości II główny bohater filmu Marty McFly kupuje sobie w roku 1955 czarną fedorę.

Takiego kapelusza używali również główni bohaterowie filmów The Blues Brothers i Blues Brothers 2000 – bracia Blues.

Z noszenia fedory znany był Michael Jackson. Piosenkarz używał kapelusza także podczas widowiskowych koncertów i słynnego tańca.

Kapelusz ozdabia również głowę bohatera z DC Comics o imieniu Wesley Dodds (Sandman) oraz Neda Racine'a (granego przez Williama Hurta) z filmu noir "Żar ciała".

Fedora pojawia się także w kreskówkach Chip i Dale Brygada RR (nosi ją Chip) oraz Fineasz i Ferb, gdzie jest znakiem rozpoznawczym tajnych agentów.

Do tego pojęcia nawiązuje także dystrybucja Linuksa o nazwie Fedora, będąca darmowym systemem operacyjnym z rodziny Red Hat (ang. czerwony kapelusz), w którym testowane są nowe rozwiązania programistyczne stosowane później w komercyjnym systemie operacyjnym Red Hat Enterprise, który z kolei w logo ma czerwoną fedorę.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu