Emilia Wojtyła [historia i autorzy]

Emilia Anna Wojtyła z domu Kaczorowska (ur. 26 marca 1884 w Krakowie, zm. 13 kwietnia 1929 w Wadowicach) – matka Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Życiorys

Cmentarzu Rakowickim]] w Krakowie Córka Anny Marii Scholz (wymiennie Szolc) (1853-1897) i Feliksa Kaczorowskiego (1849-1908). Wywodziła się ze skromnej rodziny rzemieślniczej. Była piątym z trzynaściorga dzieci krakowskiego tapicera. Członkowie jej rodziny pochodzili z Białej, obecnie części Bielska-Białej, skąd przenieśli się do Krakowa. Jej siostrzeńcem był oficer wojskowy Aleksander Florkowski (żonaty z córką Franciszka Stoka). Emilia Wojtyła ukończyła 8-letnią szkołę zakonną prowadzoną przez Siostry Miłości Bożej i była praktykującą katoliczką.

Wyszła za mąż za Karola Wojtyłę. Dokładna data ich ślubu była przez wiele lat nieznana. Przyjmowano rok 1904, czasem podawano także 1903, 1905 i 1906. Dopiero w publikacji Mileny Kindziuk zamieszczony został odpis aktu ślubu zgodnie z którym związek został zawarty 10 lutego 1906 roku w Krakowie w ówczesnym kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po wyjściu za mąż dorywczo zajmowała się krawiectwem.

Mieli troje dzieci:

  • Edmunda, który urodził się 27 sierpnia 1906; był lekarzem w szpitalu w Bielsku, zmarł w czasie epidemii szkarlatyny w 1932,
  • Olgę Marię która urodziła się i zmarła 7 lipca 1916 r. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zachłyśnięcie się wodami płodowymi, dziewczynka żyła 16 godzin

"w księdza pogrzebów z 1914/1916 odnaleziono łaciński zapis "Olga Maria Wojtyła, córka Karola urzędnika wojskowego i Emilii, urodzona w Białej, zmarła 7 lipca 1916 została pochowana 9 lipca żyła 16 godzin. choroba " zachłyśniecie się wodami płodowymi ( zawis w języku niemieckim) " str 111-112

,

  • Karola Józefa, późniejszego papieża.

Emilia Wojtyła zmarła w 1929 w wyniku zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności nerek jak zostało napisane w akcie zgonu. Niektóre źródła błędnie podają, że w czasie porodu czwartego dziecka. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Wadowicach, później jej prochy przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie ().

Jej imieniem nazwano tunel drogowy w województwie śląskim wybudowany w marcu 2010 roku (Tunel Emilia).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu