Eksperymenty na ludziach [historia i autorzy]

Eksperymenty na ludziach – medyczne eksperymenty przeprowadzane na żyjących osobach.

Współcześnie w eksperymentach uczestniczy się dobrowolnie, dla wypróbowania nowych metod leczenia. Ochotnicy biorący udział w eksperymencie muszą zostać poinformowani o możliwych działaniach ubocznych, tak aby mogli wyrazić dobrowolną i świadomą zgodę na udział w badaniach. Nie mogą one stwarzać zagrożenia dla życia a za błędy prowadzące do uśmiercenia czy trwałego kalectwa odpowiada przeprowadzający eksperymenty stanowiące świadome ryzyko.

Niejednokrotnie w historii dochodziło jednak do eksperymentów na ludziach pod przymusem, które z góry zakładały pogorszenie stanu zdrowia osoby poddawanej testom.

Odnotowane przypadki śmiertelnych eksperymentów na ludziach:

  • USA przy napromieniowywaniu ludzi i podawaniu im substancji radioaktywnych (np. związków plutonu). Zbywano to jako teorię spiskową, jednak w końcu sprawa ujrzała światło dzienne. Oficjalny rządowy raport zawiera kilka tysięcy stron.
  • Przez Japończyków podczas okupacji Chin.
  • w obozach koncentracyjnych (zob. np. eksperymenty medyczne i pseudomedyczne w Auschwitz)
  • Eksperymenty prowadzone w Korei Północnej – eksperymenty pseudomedyczne i tortury przeprowadzane w obozach, głównym celem doświadczeń jest testowanie broni chemicznej i biologicznej.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu