ELC AMX [historia i autorzy]

ELC AMX – prototyp francuskiego czołgu lekkiego z okresu po II wojnie światowej.

W 1956 roku, Francuskie Ministerstwo Obrony rozpoczęło projekt ELC (Engin Leger de Combat). Celem było stworzenie lekkiego czołgu który byłby możliwy do transportowania drogą powietrzną. Prototyp ELС AMX posiadał niską sylwetkę i wieżę która była w stanie pomieścić dwóch członków załogi. Pojazd ten nigdy nie wszedł do produkcji masowej.

ELC AMX reprezentuje dramatyczną zmianę w filozofii francuskiej konstrukcji czołgów. Podczas gdy AMX 40 i wcześniejsze czołgi były powolne, posiadały słabe działa lecz były stosunkowo ciężko opancerzone, czołg ELC jest szybki, dobrze uzbrojony, lekko opancerzony.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu