Dwór w Bądkach [historia i autorzy]

Dwór w Bądkach – neogotycki dwór znajdujący się we wsi Bądki, w województwie warmińsko-mazurskim.

Historia

Dwór zbudował w 1869 roku Johann Martin Stoppel, syn kupca z Hamburga. Budynek zbudowany na zasadzie równorzędnych z korpusem, dwóch poprzecznych skrzydeł, nakrytych przenikającymi się dwuspadowymi dachami. Od frontu, we wgłębieniu między skrzydłami, znajduje się duży taras przykryty dachem pulpitowym. W lewej elewacji znajdują się narożne, drewniane, zadaszone ganki. Szczyty skrzydeł są schodkowo-sterczynowe, ozdobione rozetami, a okna umieszczono w ozdobnych płycinach.

Od strony parku elewacja została zeszpecona współczesną dobudówką. Elewacje obłożone cegłą klinkierową, ozdobiono tynkowanymi płycinami i dodatkowo barwnie szkliwioną cegłą. Całość otoczona parkiem, nawiązuje do architektury zamków krzyżackich. Potomkowie Stoppelów mieszkali we dworze do 1945 roku. Obecnie dwór znajduje się w dzierżawie i jest zamknięty.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu