Duch minionych świąt Bożego Narodzenia [historia i autorzy]

Duch minionych świąt Bożego Narodzenia (oryg. Ghost of Christmas Past) – fikcyjna postać stworzona przez Karola Dickensa w powieści Opowieść wigilijna wydanej w 1843 roku. Jest pierwszym z duchów odwiedzających Ebenezera Scrooge'a a zapowiedzianych przez ducha Jakuba Marleya, dawnego wspólnika Scrooge'a. Duch ukazał się Scrooge'owi jako pół starzec i pół dziecko.

Duch minionych świąt zabrał Scrooge'a w przeszłość, aby pokazać mu osoby i wydarzenia z czasów jego młodości, i tym wzbudzić w nim refleksje nad błędnymi decyzjami z przeszłości oraz wbudzić chęć zmiany nastawienia do ludzi i samych świąt. Duch przypomina mu spotkanie z przyjacielem – Ali Baszą, ukochaną siostrą Scrooge'a – Fanny, a także przedstawia wizję zabawy u dawnego pryncypała Scrooge'a – Alberta Fezziwiga. Na koniec pokazuje Scrooge'owi jego rozstanie z dawną miłością – Bellą – i jej szczęśliwą rodzinę. Spotkanie z duchem kończy się jego przepędzeniem przez Scrooge'a – za pomocą gasidła do zniczy "gasi" jego światło.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu