De Naald (Apeldoorn) [historia i autorzy]

De Naald (pol. igła) – pomnik w kształcie obelisku w Apeldoorn, w Holandii, przy ulicy Zwolseweg, niedaleko pałacu Het Loo. Został odsłonięty 9 marca 1901. Wysokość pomnika wynosi 17 m. Wykonawcą tablic z brązu na monumencie był holenderski rzeźbiarz, Pieter Puype.

Stworzenie pomnika było pomysłem ówczesnego burmistrza Apeldoorn, H.P.J. Tuteina Noltheniusa. Pierwotnie miał to być dar ślubny od mieszkańców dla królowej Wilhelminy i księcia Henryka, jednak formalnie został zadedykowany rodzicom Wilhelminy, królowej Emmie i jej drugiemu mężowi, Wilhelmowi III. Pomnik stanął w miejscu wybranym przez królową Wihelminę, na granicy majątku królewskiego i gminy Apeldoorn.

Podczas obchodów Dnia Królowej w 2009 miał miejsce tragiczny incydent, w trakcie którego kierowca samochodu wjechał w tłum ludzi obserwujących przejazd królowej ulicami Apeldoorn, a następnie uderzył w De Naald.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu