Czepek pielęgniarski [historia i autorzy]

Czepek pielęgniarski – tradycyjne nakrycie głowy z białego nakrochmalonego płótna (uformowanego i spiętego w specjalny sposób – "na motylka"), lub z muślinu, organdyny, batystu, a nawet z plastiku, noszone przez pielęgniarki i położne podczas pracy oraz przez słuchaczki studium pielęgniarskiego podczas nauki.

Forma noszonych przez pielęgniarki czepków w różnych krajach jest na ogół podobna, choć różni się szczegółami (m.in. wielkością, proporcjami wysokości i szerokości, a także umieszczanymi na wyłogach czepka symbolami i oznaczeniami), tak jak różnią się szczegółami powiązane z czepkiem pielęgniarskim zwyczaje. W Polsce do roku 1990 czepek pielęgniarski był obowiązkowym elementem stroju pielęgniarki; obecnie obowiązkowy już nie jest, ale w wielu szpitalach i placówkach służby zdrowia zwyczaj jego noszenia nadal jest przestrzegany. Przyjęło się, że słuchaczki liceum lub studium pielęgniarskiego przez pierwszy rok nauki chodziły bez czepka, a po pierwszym roku nauki przechodziły rodzaj inicjacji zwanej "czepkowaniem", podczas którego otrzymywały swój pierwszy czepek. Był on początkowo cały biały, dopiero w kolejnym roku nauki słuchaczki umieszczały na nim (nieco z boku, nad prawą skronią) jeden wąski pionowy pasek z aksamitnej wstążki koloru czarnego (moment ten wiązał się z tradycyjnym rytuałem "paskowania" posiadaczki czepka), a w kolejnym roku obok niego umieszczały drugi. W niektórych szkołach pielęgniarskich w Polsce słuchaczki II roku umieszczają zamiast pionowego – jeden poziomy wąski pasek na czepku.

Po zakończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu pielęgniarki zamiast pionowych pasków na czepku umieszczają jeden poziomy szeroki pasek przez całą szerokość czepka. Pasek ten pielęgniarki noszą w kolorze czarnym, a położne – w kolorze czerwonym; rzadziej spotykany jest pasek niebieski noszony przez dietetyczki. Pielęgniarki będące zakonnicami tradycyjnie noszą – zamiast czepka pielęgniarskiego – nakrycia głowy należące do ich stroju zakonnego.

Czepek pielęgniarski jest prawie na całym świecie uniwersalnym symbolem pielęgniarek pozwalającym pacjentom szybko odróżnić pielęgniarki od lekarzy i innych pracowników szpitala.

Według niektórych badań czepki mogą stanowić źródło bakterii lub innych patogenów przenosząc je pomiędzy pacjentami.

Źródła

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu