Choroba Baastrupa [historia i autorzy]

Choroba Baastrupa w tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego Choroba Baastrupa (łac. morbus Bastrupi, ang. Baastrup's disease) – szczególna postać choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Spowodowana jest nadmierną ruchomością kręgosłupa lub za długimi wyrostkami kolczystymi kręgów; w obu sytuacjach ocieranie się wyrostków kolczystych o siebie powoduje dolegliwości bólowe. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa: charakterystyczny jest objaw tzw. "całujących się" wyrostków kolczystych ("kissing spines").

Opisał ją w 1933 roku duński radiolog Christian Ingerslev Baastrup (1855–1950).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu