Chaber wielkogłówkowy [historia i autorzy]

Chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala Muss. Puschk. ex Willd.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Kaukazu i Azji Zachodniej (Azerbejdżan, Armenia, Turcja), ale rozprzestrzenił się gdzieniegdzie poza obszarem rodzimego występowania. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Spis treści

Morfologia

Ma od 60 do 100 cm wysokości. Łodygi sztywne, wyprostowane, wewnątrz puste. Liście duże, pojedyncze, o nieco ząbkowanym brzegu, szorstkie. Kwiatostany są koszyczkowate, żółte. Pąki kwiatowe okryte są brązowymi łuskami.

Biologia i ekologia

Bylina. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Zastosowanie

Uprawiany jako roślina ozdobna. Ma zastosowanie jako kwiat cięty i do suchych bukietów. Jest ładny także po przekwitnięciu.

Uprawa

Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Rośnie na glebie suchej do lekko suchej, gdyż dobrze znosi suszę. Po kwitnieniu należy przyciąć pędy, inaczej będą usychać i brązowieć. Najlepiej komponuje się na suchych, nasłonecznionych rabatach oraz w większych grupach do dużych ogrodów. Może też rosnąć pojedynczo.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu