Borowik królewski [historia i autorzy]

__NOTOC__

Borowik królewski (Butyriboletus regius (Krombh.) D. Arora & J.L. Frank) – gatunek grzybów, należący do rodziny borowikowatych.

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Butyriboletus, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi.

Po raz pierwszy takson ten opisany został w 1832 przez Krombholza jako Boletus regius. W wyniku ostatnich badań filogenetycznych został w 2014 z rodzaju Boletus przeniesiony do nowo utworzonego rodzaju Butyriboletus. Niektóre synonimy naukowe:

  • Boletus regius Krombh. 1832
  • Boletus regius var. peltereaui J. Blum 1965
  • Boletus regius Krombh. 1832 var. regius
  • Dictyopus appendiculatus var. regius (Krombh.) Quél. 1886
  • Suillus regius (Krombh.) Kuntze 1898

Nazwę polską podała Alina Skirgiełło w 1960. Gatunek ten, jako borowik królewski Boletus regius Krombh. wymieniają też Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w swojej książce z 1985, a także różne atlasy grzybów. W. Wojewoda w checklist z 2003 wymienia go jako odmianę borowika żółtobrązowego (Boletus appendiculatus subsp. regius Konrad). Po przeniesieniu go do rodzaju Butyriboletus wszystkie te nazwy są już niespójne z aktualną nazwą naukową.

Morfologia

Kapelusz

Średnicy 8–20 cm. Za młodu kulisty, potem stopniowo rozpościerający się. Kolor wiśniowoczerwony, miejscami przebarwiony na żółto. Skórka zamszowata, sucha.

Rurki

Za młodu bladożółte, później cytrynowożółte, z wiekiem oliwkowożółte. Są lśniące i nie zmieniają koloru po uszkodzeniu.

Trzon

Wysokość 5-12 cm, grubość 2-4 cm, baryłkowaty lub pękaty. Ma jasnożółty kolor i pokryty jest drobną siateczką też żółtego koloru.

Miąższ

Jędrny, bladożółty, lub cytrynowożółty. Zapach słaby, smak łagodny. Nie zmienia barwy po ugnieceniu.

Zarodniki

Gładkie, elipsoidalno-wrzecionowate. Wysyp zarodników oliwkowobrązowy.

Występowanie i siedlisko

Występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Europie, w Azji podano jego występowanie tylko w Korei i Japonii. W Europie jest rzadki. Należy do jednego z dziesięciu najbardziej zagrożonych gatunków. Również w Polsce jest bardzo rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek wymierający. Znajduje się na czerwonych listach gatunków zagrożonych także w Austrii, Belgii, Czechach, Szwajcarii, Estonii, Anglii, Holandii, Słowacji.

W Polsce był gatunkiem ściśle chronionym, od 9 października 2014 r. został wykreślony z listy gatunków grzybów chronionych.

Grzyb ciepłolubny. Występuje od maja do września w lasach liściastych, głównie pod dębami i bukami na wapiennych glebach.

Znaczenie

Grzyb mikoryzowy, grzyb jadalny.

Gatunki podobne

Bywa mylony z "fałszywym borowikiem królewskim" (Boletus pseudoregius), który ma bardziej blady kapelusz i jego miąższ sinieje po zgnieceniu. Podobny jest też tzw. borowik żółtobrązowy (Butyriboletus appendiculatus), ale jego miąższ również sinieje po zgnieceniu lub przecięciu.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu