Borowik królewski [historia i autorzy]

__NOTOC__

Borowik królewski (Boletus regius Krombh.) – gatunek grzybów, należący do rodziny borowikowatych.

Spis treści

Systematyka i nazewnictwo

Nazwę polską podała Alina Skirgiełło w 1960. Gatunek ten, jako borowik królewski Boletus regius Krombh. wymieniają też Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w swojej książce z 1885, a także różne atlasy grzybów. Jednak W. Wojewoda w checklist z 2003 uważa go za odmianę borowika żółtobrązowego (Boletus appendiculatus subsp. regius Konrad).

Synonimy łacińskie:

  • Boletus regius f. citrinus A. Guerra 1999
  • Boletus regius Krombh. 1832 f. regius
  • Boletus regius var. peltereaui J. 1965
  • Boletus regius Krombh. 1832 var. regius

Morfologia

Kapelusz

Średnicy 8–20 cm. Za młodu kulisty, potem stopniowo rozpościerający się. Kolor wiśniowoczerwony, miejscami przebarwiony na żółto. Skórka zamszowata, sucha.

Rurki

Za młodu bladożółte, później cytrynowożółte, z wiekiem oliwkowożółte. Są lśniące i nie zmieniają koloru po uszkodzeniu.

Trzon

Wysokość 5-12 cm, grubość 2-4 cm, baryłkowaty lub pękaty. Ma jasnożółty kolor i pokryty jest drobną siateczką też żółtego koloru.

Miąższ

Jędrny, bladożółty, lub cytrynowożółty. Zapach słaby, smak łagodny. Nie zmienia barwy po ugnieceniu.

Zarodniki
Gładkie, elipsoidalno-wrzecionowate. Wysyp zarodników oliwkowobrązowy.

Zastosowanie

Grzyb jadalny.

Występowanie

W Europie jest rzadki. Należy do jednego z dziesięciu najbardziej zagrożonych gatunków. Również w Polsce jest bardzo rzadki i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Grzyb ciepłolubny. Występuje od wczesnego lata do jesieni w lasach liściastych, głównie pod dębami i bukami na wapiennych glebach.

W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek wymierający. Znajduje się na czerwonych listach gatunków zagrożonych także w Austrii, Belgii, Czechach, Szwajcarii, Estonii, Anglii, Holandii, Słowacji.

Gatunki podobne

Bywa mylony z "fałszywym borowikiem królewskim" (Boletus pseudoregius), który ma bardziej blady kapelusz i jego miąższ sinieje po zgnieceniu. Podobny jest też borowik żółtobrązowy (Boletus appendiculatus), ale jego miąższ również sinieje po zgnieceniu lub przecięciu.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu