Bierzglin [historia i autorzy]

Bierzglin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Września.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Historia

Podczas okupacji nazwa wsi została zmieniona przez administrację niemiecką na Raymannsruh. W ten sposób chcieli oni oddać hołd Helmuthowi Raymannowi, rolnikowi niemieckiemu mieszkającemu w Bierzglinie, który nie posiadał obywatelstwa niemieckiego. Według przekazów ustnych, po wybuchu II wojny światowej, volksdeutsch wysyłał sygnały drogą radiową lub sygnały świetlne dla niemieckiego lotnictwa. Został on przyłapany na sabotażu i rozstrzelany na mocy sądu wojskowego 1 września 1939 przez Wojsko Polskie II RP. Po zajęciu Polski przez III Rzeszę hitlerowcy uznali takie osoby za bohaterów.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu