Anna Zadrożyńska [historia i autorzy]

Jacquesa Le Goffa]] oraz prof. Anny Zadrożyńskiej na bramie Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Anna Jadwiga Zadrożyńska-Barącz (ur. 31 maja 1938 w Warszawie, zm. 30 marca 2014), etnolog, profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka prac etnologicznych m.in. na temat obyczajów i zwyczajów świątecznych.

W 1972 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii na podstawie rozprawy Motywy zawarcia i oceny małżeństwa a system wartościowania współczesnych społeczności wiejskich w Polsce (promotor Witold Dynowski). W 1983 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego (tytuł rozprawy habilitacyjnej Homo faber i homo ludens. Etnologiczny szkic o pracy w kulturach tradycyjnej i współczesnej). W 2002 otrzymała tytuł profesora zwyczajnego.

W 2001 odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje

  • Damy i galanci. O polskich zwyczajach towarzyskich, 2004, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", s. 308
  • (z Krzysztofem Braunem) Zielnik świętowań polskich, 2003, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl"
  • (z Krzysztofem Wrocławskim i T. Vrazinowskim) Ludowe obrzędy i podania. Etnograficzne i folklorystyczne studia porównawcze wsi polskiej i macedońskiej, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, 2002
  • Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji, 2002, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", s. 167
  • Targowisko różności. Spojrzenie na kulturę współczesną, 2001, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", s. 287
  • Światy, zaświaty. O tradycji świętowań w Polsce, 2000, Wydawnictwo Książkowe "Twój Styl", s. 299
  • Tradycje świąt dorocznych, 1997, Wydawnictwo Dolnośląskie s. 47
  • Powtarzać czas początku, cz.I: O świętowaniu świąt dorocznych w Polsce, 1986, Wydawnictwo Spółdzielcze, s. 167

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu