Andrzej Kiełbusiewicz [historia i autorzy]

Andrzej Kiełbusiewicz (ur. 31 maja 1942 - zm. 31 lipca 2011) – polski pływak, rekordzista Polski w latach sześćdziesiątych XX. wieku, trener, sędzia pływania, nauczyciel.

Życiorys

Absolwent AWF w Krakowie, gdzie studiował w latach 1965-1969.

Dwukrotnie mistrz Polski w pływaniu, siedmiokrotnie wicemistrz Polski, dziewięciokrotnie brązowy medalista mistrzostw Polski. W 1960 uczestniczył w mistrzostwach Europy. Był trenerem pływania klasy mistrzowskiej. Jego wychowankami były, m.in.: Anna Maria Skolarczyk, Jolanta Kupis, Marta Słonina.

Założyciel sekcji pływackiej w ZKS Unia Tarnów. Był twórcą cyklu zawodów: “Już pływam”, które od początku ich zainicjowania każdego roku są rozgrywane na pływalni w Mościcach jako sposób na ocenię efektów nauczania pływania oraz umożliwiające wyłowienie najbardziej utalentowanych dzieci celem zachęcenia ich do uprawiania sportu pływackiego. . Nauczyciel Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Od 2000 honorowy członek Polskiego Związku Pływackiego. W 2001 został uhonorowany nagrodą państwową I stopnia przyznaną przez Urząd Kultury Fizycznej i Sportu. W 2002 otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

Córki - Małgorzata, Anna i Agnieszka, również zawodowo związane z pływaniem.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu