Aladár Gerevich [historia i autorzy]

Aladár Gerevich (ur. 16 marca 1910 w Jászberény, zm. 14 maja 1991 w Budapeszcie), węgierski szermierz, szablista. Wielokrotny medalista olimpijski.

Na igrzyskach debiutował w Los Angeles w 1932, ostatni raz wystąpił w Rzymie 28 lat później. Za każdym razem, podczas sześciu startów (IO 32, IO 36, IO 48, IO 52, IO 56, IO 60), zdobywał złoty medal w szabli drużynowo. W 1948 triumfował także w turnieju indywidualnym, cztery lata później zdobył w tej konkurencji srebrny krążek oraz brąz w drużynie florecistów. Brąz w szabli zdobył także indywidualnie na igrzyskach w Berlinie.

Jego żona Erna Bogen w 1932 zdobyła brązowy medal olimpijski. Szermierzem z olimpijskimi medalami na koncie był także ich syn, Pál.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.