2 Pułk Komunikacyjny [historia i autorzy]

2 Inowrocławski Pułk Komunikacyjny im. gen. Jakuba Jasińskiego – jednostka komunikacyjno-inżynieryjna Wojska Polskiego.

19 kwietnia 1957 w Pikulicach 3 Batalion Kolejowy przeformowany został w 2 Pułk Kolejowy. W 1960 pułk przeniesiony został do Inowrocławia. Podlegał Dowództwu Zgrupowania Wojsk Kolejowych i Drogowych w Modlinie. Pod koniec lat 80. XX wieku 2 Pułk Mostów Kolejowych przeformowany został w 2 Wojskowe Zakłady Budownictwa Kolejowego. Do 31 października 1990 zakłady przeformowane zostały w 2 Pułk Mostów Kolejowych. W 1993 oddział przejął tradycje 2 Pułku Wojsk Kolejowych. W dniu 1 lipca 1995 roku jednostka przeformowana została na 2 Pułk Komunikacyjny a 2011 na 2 Pułk Inżynieryjny.

Podstawowe zadania pułku

  • szkolenie w zakresie planowania i urządzania przepraw z parków pontonowych, mostów składanych,
  • budowa i odbudowa linii kolejowych
  • gotowość do działań ratowniczych na rzecz wojska i ludności cywilnej w rejonach zagrożonych i objętych klęskami żywiołowymi.

Dowódcy pułku

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu