Światowy Dzień Walki z Rakiem [historia i autorzy]

Światowy Dzień Walki z Rakiem lub Światowy Dzień Raka (ang. World Cancer Day) – święto ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (International Union Against Cancer - UICC) - organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

Corocznie na całym świecie Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest 4 lutego.

Walka z rakiem dzieciństwa

15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa (ang. International Childhood Cancer Day), organizowany przez ICCCPO (International Confederation of Childhood Cancer Parent) w zespół z UICC i koncernem farmaceutycznym Sanofi-Aventis.

Walka z rakiem piersi

Z kolei październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month [BCAM]), zainicjowany w 1985 roku przez AstraZeneca.

W 2008 roku Europa Donna (Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi) ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, ang. Breast Health Day, który ma przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz roli wstępnego wykrywania zachorowań w procesie jego zwalczania.

Symbolem tej walki jest różowa wstążka.

Obchody w Polsce

Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku 4 lutego organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań.

W Polsce miesiącem walki z rakiem piersi (w ramach BCAM) jest październik.
Placówki onkologiczne, oprócz wspomnianych świąt, organizują 4 października Światowy Dzień Onkologii.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu