Śniedek baldaszkowaty [historia i autorzy]

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – gatunek bylin należący do rodziny szparagowatych. Występuje dziko na terenie Europy (z wyjątkiem jej części północnej), w północno-zachodniej Afryce, w Turcji i na Cyprze. Jako roślina introdukowana i zdziczała spotykany jest w Ameryce Północnej i w Australii. W Polsce częsty na południu i zachodzie kraju, nie występuje w części północno-wschodniej.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Osiąga do 30 cm wysokości, wyrasta z cebuli okrytej tuniką.
Liście
Długie i wąskie, o szerokości do 5 mm.
Kwiaty
Pojedyncze kwiaty osadzone na długich, poziomych szypułkach, zebrane w kwiatostan, na szczycie baldachogroniasty, kwiaty białe.

Biologia i ekologia

Rośnie na suchych murawach, polach i przydrożach. Kwitnie w kwietniu i maju.

Ochrona

Gatunek objęty jest na terenie Polski ochroną ścisłą.

Zastosowanie

Roślina stosowana na skalniaki oraz do tworzenia obwódek na rabatach.

Uprawa

Roślina mało wymagająca, która zalecana jest dla początkujących. Najlepiej rośnie w glebie lekkiej, w miejscu nasłonecznionym, ale toleruje też cień. Sadzenie odbywa się we wrześniu na głębokości około 8-10 cm.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu